Doskonałe źródło informacji dla początkujących i zaawansowanych marketingowców sztuki, którzy chcą się nauczyć nowych umiejętności lub udoskonalić już posiadane.

Czym jest marketing sztuki?

Na swoim podstawowym poziomie, marketing, w tym marketing sztuki, jest usystematyzowanym procesem tworzenia świadomości i zainteresowania dla firmy, produktu lub usługi, który prowadzi do chęci zaangażowania nabywców do posiadania jej towarów, korzystania z jej usług lub wszystkich powyższych. Przedsiębiorstwa wykorzystują marketing do przedstawiania swoich ofert, promowania swoich marek, identyfikowania nowych perspektyw i wzmacniania więzi z docelowymi odbiorcami i istniejącymi klientami.

Jak używać marketingu sztuki i dlaczego jest on ważny

W świecie sztuki, marketing sztuki tworzy kontinuum reakcji potencjalnych nabywców. Praktyki marketingu sztuki wizualnej głównie poprzez reklamę, promocję, media społecznościowe, fabułę i marketing szeptany, budują świadomość pracy artystów. Świadomość jest pierwszym krokiem potencjalnych nabywców w kierunku kultywowania autentycznego zainteresowania artystami i ich pracą. Ostatecznie, niektórzy potencjalni nabywcy rozwijają zainteresowanie, które tworzy pragnienie posiadania dzieła sztuki. Dzięki skutecznemu wykorzystaniu różnych metod marketingowych, skuteczni marketerzy sztuki utrzymują świadomość, zainteresowanie i pragnienie na wysokim poziomie, aż do momentu, gdy pojawia się możliwość sprzedaży.

Marketing sztuki jest procesem

Choć zdarzają się sytuacje, w których kupujący przechodzi przez kontinuum świadomości, zainteresowania, pragnienia i akcji kupna spontanicznie, jak na przykład na targach sztuki, to bardziej typowe jest, że większość sprzedaży wymaga czasu i powtarzającej się ekspozycji na rozważane dzieło sztuki. Ponieważ oryginalne dzieła sztuki i luksusowe, limitowane edycje druków osiągają wyższe ceny, sięgające od tysięcy do milionów, kupujący uważają je za drogie, dyskrecjonalne zakupy, które wymagają więcej czasu na podjęcie decyzji o zakupie. Stały wysyp komunikatów marketingowych dostarczanych wieloma kanałami jest sposobem, w jaki najlepsi marketerzy utrzymują kontakt i budują wpływ, który skutkuje sprzedażą potencjalnym nabywcom.

Marketing może być skomplikowany i wyrafinowany, wymaga wiedzy i wykształcenia. Większość dużych firm wymaga zaawansowanych stopni naukowych dla stanowisk marketingowych na poziomie podstawowym. Na szczęście, dla artystów, MBA w marketingu nie jest konieczne. Mogą oni samodzielnie nauczyć się, jak korzystać z praktycznych technik marketingu sztuki. Bardziej niż MBA artystom potrzebne jest pragnienie, aby odnieść sukces, chęć do pracy poza swoją strefą komfortu zobowiązanie do wykorzystania swoich zasobów w celu stałego wyboru metod marketingu sztuki.

Sukces marketingu sztuki zaczyna się od identyfikacji celów, mocnych stron i zasobów. Następnym krokiem jest stworzenie planu, który wykorzystuje testowanie do ciągłego doskonalenia swoich metod. Zawsze jest więcej sposobów marketingu sztuki niż większość artystów może użyć na raz. Artyści muszą zarówno mieć wiedzę na temat swoich opcji marketingowych, jak i jasność co do tego, z których opcji będą korzystać. Zrozumienie tego, że każdy artysta jest inny i niepowtarzalny, będzie pomocne w opracowaniu indywidualnego planu marketingowego zawierającego narzędzia i techniki, które najprawdopodobniej pozwolą osiągnąć pożądane rezultaty.

Świadomość jest pierwszym podstawowym czynnikiem, gdy pytasz, jak sprzedawać sztukę?

Dobrze prosperujący artyści odnoszą sukces, rozwijając systematyczny proces uzyskiwania ich sztuki widzianej i sprzedawanej. Prawda o sztuce, czy też o jakimkolwiek produkcie, jest taka, że nikt go nie kupi, jeśli ludzie nie będą o nim wiedzieć. Wyobraź sobie, że Apple stworzyło iPada, ale nie dało nikomu znać, że jest dostępny. Mieliby niemal rewolucyjny produkt, który by się nie sprzedał. Aby prosperować, musisz sprzedawać sztukę, a żeby to robić, musisz sprawić, by Twoje prace były widoczne.

Czyim zadaniem jest sprawić, by praca artystów została dostrzeżona?

Częstą frustracją, z jaką borykają się artyści wizualni, jest przekonanie, że ich sztuka będzie się dobrze sprzedawać, jeśli tylko wystarczająco dużo ludzi ją zobaczy. Choć prawdopodobnie nie jest to zamierzone, problem ten jest jednak wywołany przez nich samych, jednak dobrą wiadomością jest to, że prawidłowo stosowany marketing sztuki sprawia, że można to naprawić.

Tak czy inaczej to artysta jest odpowiedzialny za to, aby uświadamiać innych o swoich pracach. Niektórzy – niewielu, by być realistą – artyści pracują z wydawcami, galeriami, licencjodawcami lub agentami, aby robić marketing wyłącznie dla nich.

Na początku należy zrozumieć, że wszystko sprowadza się do celów i pragnień związanych z biznesem artystycznym.
  1. Czego artysta chce i potrzebuje od swojej kariery?
  2. Czy może osiągnąć swój cel, oddając pełną kontrolę nad dystrybucją, w tym budowaniem świadomości i sprzedażą kolejnym zainteresowanym potencjalnym nabywcom?
  3. Czy ten kompromis jest wart przekazania odpowiedzialności za marketing stronie trzeciej?

Każdy artysta musi sam odpowiedzieć na te pytania, ale stosunkowo niewielu artystów spełnia swoje cele, jeśli nie są zaangażowani w marketing swoich prac. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy artysta współpracuje z zaufanym członkiem rodziny lub bliskim przyjacielem, który posiada umiejętności marketingowe, jest chętny do wykonania tej pracy i ma czas na jej wykonanie. Takie sytuacje prawie zawsze zdarzają się dzięki szczęściu. Dzieje się tak dlatego, że osoba zajmująca się marketingiem zazwyczaj nie wymaga dochodu i będzie pracować dla dobra biznesu, dzieląc się jego wynikami.

Artyści, którzy biorą na siebie odpowiedzialność za marketing, znajdują czas na wykonanie tej pracy. Mogą nie czerpać z tego przyjemności, a nawet mieć pretensje do siebie za czas spędzony poza studiem. Nie pozwalają jednak, aby osobiste uczucia przeszkadzały im w osiągnięciu większego celu, jakim jest czerpanie korzyści z regularnego oglądania i sprzedawania swoich dzieł.

Równoważenie marketingu, czasu twórczego i celów

Jeśli cele artysty są osiągalne i rzeczywiście artysta tego chce, to sukces na jego warunkach jest możliwy. Wymaga to jednak planu i stałych działań w jego realizacji. Rozbicie dużych celów na mniejsze zadania oparte na harmonogramie ich realizacji nadaje strukturę projektowi. Konieczne są trzy rzeczy działające razem. Są to dyscyplina, pragnienie i szczegóły. Kiedy dyscyplina do wykonania pracy jest konsekwentna, pragnienie osiągnięcia wyniku jest wysokie, a szczegóły dotyczące tego, jak osiągnąć i przekroczyć cele są udokumentowane i zrozumiałe, wtedy prawie wszystko jest możliwe.

Znaczenie działania teraz

Członkowie rodzin zmarłych artystów szukający pomocy w sprzedaży ich dzieł pośmiertnie są doskonałym, ale smutnym przykładem na to, że brak uznania i bycie niezauważonym ma katastrofalne skutki dla artystów i ich spadkobierców. Niestety, po śmierci artysty to zły czas na próby promowania jego twórczości. Artysta odszedł i nie ma żadnych wskazówek dotyczących przyszłych dzieł. Bardzo mało prawdopodobne, aby galerie, dealerzy i kolekcjonerzy chcieli zaryzykować z nieznanym, zmarłym artystą. Jeśli praca artysty jest istotna i ważna, czas, aby oddać jej szacunek w postaci odpowiedniego marketingu, jako części satysfakcjonującej kariery artystycznej i spuścizny, jest teraz.
PAAS © Copyright 2020 | Polityka prywatności